Jak sbírka pomáhá?
Sbírka má přesně daný klíč k přerozdělení vybrané částky:
- 65% na projekty jednotlivých Charit, dle předem schválených záměrů
- 15% na velké diecézní projekty (např. podpora projektů na Haiti, nákup speciálních zdrav. pomůcek pro nemocné, přímá pomoc)
- 10% na rozvojovou pomoc v zahraničí, do krizového fondu, odkud jsou prostředky uvolněny při mimořádných událostech u nás i ve světě
- 5% na celorepublikové projekty (např. vzdělávací a školící projekty)
- 5% na režii Tříkrálové sbírky
Pro rok 2025 jsme v Charitě Uherský Brod vybrali tyto záměry:
CPMP bylo zřízeno, abychom dokázali rychle reagovat na zabezpečení základních potřeb pro lidi v nouzi. Jeho základní činností jsou: organizace sbírek potravin (Národní potravinové sbírky, adventních a postních sbírek ve farnostech, sbírky "Ne každý má hody" ve spolupráci s místními prodejnami COOP). V rámci CPMP jsme členy Potravinové banky Zlín, účastníme se projektů FEAD, spolupracujeme s místní prodejnou Tesco a různými výrobci potravin. V rámci CPMP jsou také pořádány sbírky materiální (ošacení, školních potřeb, zprostředkovaní dárců drobného nábytku…) Dále také organizujeme sbírky humanitární s přesahem mimo region (Vánoční balíček na Ukrajinu, sbírky pro Haiti, pomoc uprchlíkům...). Další hlavní činností CPMP je rozdělování potravin a materiální pomoci sociálně slabým rodinám, seniorům, klientům Nízkoprahového denního centra a Azylového domu pro matky s dětmi v tísni, dle nastavených pravidel. V rámci CPMP jsou také vyřizovány žádosti na Přímou pomoc. Pracovníci CPMP spolupracují s pracovníky Hmotné nouze, se sociálními pracovníky města Uh. Brod, Bojkovic, starosty a kněžími z okolních obcí, kteří doporučují potřebné osoby. Pomoc průměrně zasáhne ročně kolem 500 osob (počítání všichni členové domácnosti).
Přímá pomoc
- přímá pomoc rodinám s dětmi, nebo i jednotlivcům, které se ocitly v náhlé finanční krizi.
- ročně je takto podpořeno průměrně 20 domácností v našem regionu.
Cílem projektu je přímá pomoc rodinám s dětmi, nebo i jednotlivcům, které se ocitly v náhlé finanční krizi (např. z důvodu ztráty zaměstnání, zvýšené péče o nemocného člena rodiny, havárie nutných spotřebičů, apod.), kterou nejsou schopny řešit vlastními silami nebo za pomoci sociálního systému státu. Podpora v rámci přímé pomoci se řídí nastavenými pravidly. Ročně je takto podpořeno průměrně 20 domácností v našem regionu.
Víceúčelové komunitní centrum
- splátka úvěru, kterým jsme pokryli spoluúčast na nákladech na rekonstrukci budovy na Masarykově náměstí v Uherském Brodě.
Na podzim roku 2017 pořídila Charita Uherský Brod z projektu EU budovu č. p. 165 s přilehlým pozemkem, která se nachází na Masarykově náměstí v Uherském Brodě. V plánu bylo vytvořit zde zázemí pro 4 služby (terénní pečovatelskou službu, Sociálně aktivizační službu pro seniory a osoby se zdravotním postižením, Terapeutickou dílnu a Odborné sociální poradenství), které se nacházely na různých místech v nájmech. Budova před užíváním vyžadovala rekonstrukci. Provoz centra byl zahájen v dubnu roku 2021. Spoluúčast v nákladech na rekonstrukci pokryla Charita Uh. Brod úvěrem, který teď splácí. Vybrané prostory budovy slouží i jako Komunitní centrum a jsou k dispozici široké veřejnosti. V průběhu roku zde tedy probíhají setkání rozmanitých spolků, kroužků nebo tematických přednášek a stává se tak místem setkání seniorů, maminek s dětmi, mládeže a dalších skupin. Pro širokou veřejnost zde pořádáme např. kurzy pečení, Jazykovou kavárnu (konverzace v anglickém jazyce), promítání, dílničky, je zde k dispozici otevírací doba pro veřejnost - můžete využít příjemného prostředí "obýváku", dát si kávičku, využít WC, posedět. Jako jediní v centru města nabízíme také "babypoint" - přebalovací místo. Maminky, tatínci, babičky nebo třeba hlídací tetičky zde mohou přebalit a nakrmit své dítko, maminky mohou v klidu nakojit a využít třeba pro starší dítko koutek s hračkami. Je možné zde uspořádat přednášku, promítání nebo i výstavu - máme na chodbách závěsné systémy s rámy, kam můžeme umístit Vaše díla.
Dobrovolnické centrum STOPA
- náklady na provoz centra tak, aby dobrovolníci mohli vykonávat celou škálu činností, včetně školení a podpory dobrovolníkům
Dobrovolníkem může být každý, kdo chce bez nároku na odměnu věnovat svůj volný čas, energii, nebo schopnosti pro dobrou věc. Dobrovolník svojí činností pomáhá potřebnému člověku, podporuje chod jednotlivých služeb a akcí. Naši dobrovolníci doučují děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, dochází za osamocenými seniory, se kterými si povídají, čtou, zajdou na procházku nebo třeba pečou oblíbený recept. Dále dochází dobrovolníci do Městské nemocnice s poliklinikou v Uherském Brodě popovídat si s pacienty a zkrátit jim tak dobu na lůžku. Máme také dobrovolníky, kteří tráví každý týden 1-2 hodiny s osobou s hendicapem. Velkým dobrovolnickým tématem jsou mezigenerační aktivity - ať už se jedná o setkávání nad recepty našich babiček nebo oblíbené čtení našich pohádkových babiček a dědečků, kteří dochází číst do mateřských škol dětem pohádky a zodpovídat zvídavé otázky. Velkou podporou jsou dobrovolníci při pomoci po mimořádných událostech nebo při pořádání nejrůznějších akcí. Každá z těchto úžasných činností vyžaduje opečovávání a práci koordinátora dobrovolníků - všichni dobrovolníci uzavřeli dobrovolnickou smlouvu, mají sjednáno pojištění a snažíme se jim poskytnout maximální péči, aby je činnost těšila a vykonávali ji s radostí a jistotou. Poskytujeme prostory, vybavení, podporu, školení, pohovory se zájemci o dobrovolnictví, komunikaci s rodinami či školou.