Ředitel Charity Uherský Brod Petr Houšť vnímá rok 2021 jako velmi úspěšný. Komplikace způsobené pandemií COVID – 19, ale i řada úspěšně naplněných plánů, takový byl rok 2021 v uherskobrodské Charitě.
Pane řediteli, co se Vám vybaví při vyslovení slov „rok 2021“?
Obětavost. Proč právě toto slovo? Bez obětavosti našich pracovníků bychom nebyli schopni zvládat náročné úkoly, které nás v tomto roce potkaly. Zejména musím vzpomenout zvládnutí následků covidové pandemie. Měli jsme klienty s covidem, stejně jako naše pracovníky. Mnoho našich lidí bylo doma v karanténě nebo maminky kvůli dětem, v době zavření škol. V těchto případech přichází právě vzpomínaná obětavost našich kolegů, kteří zastoupili chybějící síly. Nezavřeli jsme díky tomu, ani jsme neomezili, žádnou z našich služeb. A to připomínám, že provozujeme přes dvacet služeb. Obětavost našich lidí se projevila, mimo jiné, také v oblastech postižených tornádem, kam odjeli, nad rámec svých pracovní povinností, pomáhat postiženým rodinám. Jednalo se o skupinu spolupracovníků z našeho týmu pro mimořádné události. Tito lidé zjišťovali v rámci sociálního šetření skutečnou potřebu rodin ze zasažené oblasti.
Dále jsme byli spolupořadateli rockového Koncertu pro Moravu ve Strání, kde jsme vypomohli pořadatelsky a i díky obětavosti našich pracovníků, se podařilo vybrat téměř 50 tisíc korun, určené konkrétním lidem postižených tornádem.
Nemohu nevzpomenout obětavost našich zdravotních sester, ale i dalších kolegů, kteří od 10. března den poté, co jsme zkolaudovali Víceúčelové komunitní centrum v Uherském Brodě, začali s testováním pracovníků firem a institucí na Uherskobrodsku. Týdně jsme tak otestovali až 1800 lidí a umožnili tak firmám a institucím normálně fungovat.
Péče o tak velkou Charitu (brodská Charita zaměstnává 220 osob, vlastní 42 automobilů a provozuje téměř 25 služeb - pozn. autora), jakou je ta brodská, přináší i potřebu nemalých investic. Jak jste se vypořádali s touto otázkou?
Musím připomenout, že jako nestátní nezisková organizace máme velké problémy se získáváním finančních prostředků na investice. Musíme být velmi aktivní, a hledat různé výzvy a zdroje, jak získat potřebné prostředky. Největší naší radostí uplynulého roku byla kolaudace a zprovoznění Víceúčelového komunitního centra v Uherském Brodě. Náklady na tento projekt činily 35 milionů korun. Dále bych rád připomněl náročné opravy Charitního domu ve Slavkově, které se dotkly zejména interiéru. Celkové náklady se v tomto případě vyšplhaly na 800 tisíc korun. To vše proběhlo ve spolupráci s obcí Slavkov. Vysoké náklady si také vyžádala rozsáhlá rekonstrukce zázemí v Charitním domě v Horním Němčí. Opravy si vyžádaly částku 400 tisíc korun. Dílem v tomto případě rovněž pomohla obec. Také jsme museli kompletně vyměnit zastaralé a poruchové signalizační zařízení sloužící pro klienty v Charitním domě v Nivnici. Tato oprava nás stála 160 tisíc korun. Bylo nutné investovat i do pravidelných provozních potřeb, jako jsou například auta, pračky, sušičky, lednice, počítače, tiskárny, zdravotní a kompenzační pomůcky a jiné. Abychom zajistili všechny tyto naše potřeby, musíme být aktivní v hledání výzev, které nám tyto nemalé prostředky částečně pomohou získat. Nejedná se ale jen o výzvy z Evropské unie, ale i hledání nabídek od různých nadací a sponzorů. Osobně navštěvuji vedení firem, kde vysvětluji naše potřeby a žádám o finanční pomoc. Nelze nevzpomenout i pomoc ze strany města Uherského Brodu a některých obcí regionu. Ročně pořádáme dvanáct různých sbírek (finančních i materiálních), včetně té nejznámější – Tříkrálové. Tímto chceme všem našim podporovatelům vyjádřit velké poděkování.
Kdybyste měl vyzdvihnout největší úspěchy a ocenění Vaši organizace v loňském roce, které by to byly?
Možná proto, co děláme a jak to děláme, nezůstává mimo pozornost veřejnosti. Jako jediná nezisková organizace jsme, na poskytování sociální, zdravotní a humanitární pomoci, získali ocenění Czech Made. Obdrželi jsme i ocenění redakce časopisu „Péče o seniory“ ve spolupráci s Radou kvality ČR. Řediteli Petru Houšťovi byla udělena Cena sympatie. Stejný vyhlašovatel pak udělil ocenění „Zdravotně zodpovědné zařízení“ v kategorii „Poskytovatelé sociálních služeb pro osoby ohrožené sociálním vyloučením“ Azylovému domu pro matky s dětmi v tísni Uherský Brod. V kategorii „Poskytovatelé sociálních služeb pro seniory - terénní služby“ ocenil vyhlašovatel Pečovatelskou službu Strání, a v kategorii „Poskytovatelé sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením“ obdržela ocenění Terapeutická dílna sv. Justiny Uherský Brod. Posledním oceněním, uděleným v roce 2021, byla značka Prověřená veřejně prospěšná organizace. Všech udělených značek a ocenění si velmi vážíme, ale zároveň připomínám, že tyto ceny patří především našim pracovníkům za jejich obětavost a kvalitní péči o klienty.
Vy jste ale obdržel i osobní ocenění od kolegů…
Nebývá zvykem, aby pracovníci oceňovali svého ředitele. O to víc mě překvapilo a potěšilo ocenění od kolegů, "Za houževnatost, a péči o Charitu i její pracovníky". Stejně tak mi udělalo radost dřívější ocenění od našich dobrovolníků, za „Skvělé ředitelování a neutuchající důvěru“.
Prozraďte, prosím, něco z plánů Charity na rok 2022
Máme připravený projekt z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ve výši 36 milionů korun. V tomto programu žádáme prostředky zejména na výměnu vozového parku, dále pak na rekonstrukci charitní kuchyně, vydláždění a úpravu dvora u Víceúčelového komunitního centra, výměnu nábytku v řadě našich služeb a zařízení, obnovu a doplnění zdravotních a kompenzačních pomůcek a mnohé další. Také pracujeme na dovybavení komunitního centra. Čekají nás také práce na výzvách z Evropské unie týkající se rozvoje sociálních služeb a mnohé jiné.
Za rozhovor poděkoval Oleg Kapinus