Tak zní název nové aktivity Dobrovolnického centra STOPA, kterou jsme teď několik měsíců zkoušeli a nyní můžeme s čistým svědomím říct, že je skvělá a připravená k šíření dál. Na počátku nám velmi pomohl mentorský přístup organizace Mezi námi, o.p.s., která tento projekt zavedla již v roce 2015 v Praze a od té doby buduje síť spolupracujících organizací.
My jsme již několik let hledali cesty, jak se do mezigeneračních aktivit pustit a toto byla první cesta, kterou jsme se vydali. A ukázalo se, že je krásná pro všechny zúčastněné. Seniorka či senior dochází 1-2x týdně číst dětem do mateřské školy na zhruba půl hodiny po obědě. Děti u pohádky odpočívají, usínají anebo mají zvídavé otázky. Dochází tak k úžasnému propojení generací, zkušeností i vzájemného respektu.
A co na to samotní účastníci? Pohádková babička Zuzka: „Čtení pro děti mě baví a přináší uspokojení ze smysluplné činnosti. Libí se mně bezprostřednost a bezelstnost dětí v tomto věku a podařilo se mně navázat s nimi takový ten babičkovsko-vnoučkovský kontakt. Přiznávám, že mně až dojímalo, když jsem přišla do ložničky a děti začaly vykřikovat "čtecí babička přišla".“
Její slova potvrzuje „její“ školka: „Děti se vždy na čtecí babičky moc těšily a navázaly velmi hezký přátelský vztah, vzájemnou komunikaci.“ Také pohádkový dědeček Petr má ze čtení ve školce radost: „čtení mě tak baví, že zajdu někdy i dvakrát týdně, děti se těší a poslouchají. Ty menší brzy usnou, ale větší poslouchají a já se na to moc těším. Už i doktory si objednávám vždycky mimo úterky – to chodím číst – tak už to mám v kalendáři a hotovo.“
I jeho děti a paní učitelky ve školce vždy rády viděly: „Děti si dědečka velmi oblíbily a vždy se na něj těší. Získal si je klidným přednesem, příjemným hlasem a veselou povahou. Někdy předával dětem i své zkušenosti a zážitky, jindy zase naslouchal, jak mu děti vyprávějí své prožitky z domu i ze školky.“
Školka vyjádřila spokojenost i se čtecím dědečkem Ivanem: „Pečlivě a s rozvahou vybíral pohádky, které se dětem velmi líbily a kterým pozorně naslouchaly. Děti si ho oblíbily, nejenom kvůli pohádkám a dobrotám, které jim přinesl, ale byly rády za jeho pozornost, kterou jim věnoval.“
Během pohádkování čtecích babiček a dědečků vznikla krásná pouta, která se projevují nejen při náhodných setkáních na zastávce autobusu či v obchodě zvoláním „Ahoj dědečkuuuuuu!“, ale také například když pohádková babička nemohla kvůli zdravotním potížím chvíli docházet, tak se s ní děti spojovaly přes WhatsApp, posílaly fotky a pozdravy nebo také dopis pro radost. Pohádkovému dědečkovi děti zase namalovaly a darovaly vlastnoručně vyrobenou pohádkovou knížku jejich oblíbených pohádek, které jim četl. Čtecí babička Zuzka také moc chválí atmosféru ve školce, kde se vždy cítí moc příjemně a vítaná.
Projekt s sebou nese samozřejmě i zjištění, se kterými musíme pracovat – některá slovní spojení jsou pro děti nesrozumitelná, např. krajáč mléka a že některé části příběhu prožívají třeba jinak, nežli je prožívaly děti dříve. Také musíme s projektem více seznámit rodiče a veřejnost, aby dětem věřili, když venku říkají: „Mami, to je pohádkový dědeček, opravdu!“. Pohádkové babičky a dědečci svou činnost vykonávají na základě dobrovolnické smlouvy, kterou uzavřou s Dobrovolnickým centrem STOPA. Na základě této smlouvy pak jsou pojištěni a účastní se průběžně setkání s koordinátorkou dobrovolníků. Mezi mateřskou školou a Charitou pak máme uzavřenou dohodu o vysílání dobrovolníků. Aktivita je pro mateřskou školu zdarma, jedinou povinností je komunikace se čtecími babičkami a dědečky, uvedení do třídy a následné rozloučení po proběhlém čtení. Celá tato krásná činnost se nám všem líbí a jsme moc rádi, že obě školky i všechny pohádkové babičky a dědečci chtějí pokračovat. Moc děkuji Mateřské škole Havřice a Mateřské škole Svatopluka Čecha za ochotu jít s námi do zkušebního provozu této činnosti, také mnohokrát děkuji skvělým dobrovolnicím – čtecím babičkám a dobrovolníkům – čtecím dědečkům za důvěru a aktivitu, se kterou se do docházení do školek pustili.
Tímto otevíráme dveře dalším školkám, které by měly chuť se do projektu čtecích babiček a dědečků zapojit a také novým čtecím babičkám a dědečkům, kteří by následně začali docházet. V případě zájmu kontaktujte vedoucí dobrovolnického centra: jana.haluzova@uhbrod.charita.cz, 724 651 281. Těšíme se!
Jana Haluzová