Paní Ludmila Bobčíková: S děvčaty z Centra seniorů se cítím bezpečně

Paní Ludmila Bobčíková: S děvčaty z Centra seniorů se cítím bezpečně

Paní Ludmila Bobčíková, žije v  Domě s chráněnými byty v Dolním Němčí už šest let. Pravidelně ji navštěvují pracovnice Centra seniorů Uherský Brod. Paní Bobčíková se, jak říká, vždy na ně těší a ráda tráví čas v jejich společnosti.

Ve svém bytě bydlí sama, a tak rozptýlení v podobě, luštění kvízů, hraní stolních her, čtení, společného vyprávění a dalších takzvaných aktivizačních činností, je pro ni nesmírně důležité. O tom, co pro ni znamenají aktivizační činnosti, se kterými ji pomáhají pracovnice Centra seniorů, se paní Bobčíková, která zanedlouho oslaví 85 let, ochotně rozpovídala.

Paní Bobčíková, pravidelně za Vámi dochází pracovnice Centra seniorů. Považujete jejich návštěvy za přínos?
Rozhodně ano. Vždy na děvčata netrpělivě čekám a jsem ráda, když se objeví. Chodí za mnou jednou týdně, v pondělí.

A uvítala byste, kdyby chodily častěji?
A víte, že ano? Jenže ony mají svou další práci, vím, že nemají moc času. Ale kdyby mohly přijít častěji, byla bych rozhodně ráda.

Jakou činnost, v rámci takzvané aktivizace, nejraději vykonáváte?
Ráda řeším různé kvízy, doplňuji přísloví, řeším hádanky a podobně. Také mě těší, když se s děvčaty společně pomodlíme anebo si zazpíváme třeba lidové písničky, nebo písničky, které jsem kdysi zpívávala v kostele.

Když si s pracovnícemi Centra seniorů povídáte, na co ze svého života nejraději vzpomínáte?
Já jsem se narodila v Šumicích a tak vzpomínám na život v té obci a také na svého manžela, který už není mezi námi.

Jak na Vás aktivizace působí, co Vám dává?
Tyto činnosti mi zlepšují náladu, necítím se tak sama. Ve svém pokoji většinou ležím nebo sedím, docela hodně se o sebe bojím, protože skoro nevidím, a tak když mi děvčata nabízí, že mě vezmou na pojízdném křesle ven, na vycházku, nemám k tomu příliš odvahu.

Paní Bobčíková, jaro přinese teplé dny, a léto bude ještě vhodnější na vycházky. Třeba si to rozmyslíte, překonáte obavu a na vycházce Vám bude mnohem líp než v uzavřeném pokoji…
Zvážím to, možná máte pravdu. Je pravda, že s děvčaty z Centra seniorů se cítím bezpečně.

Z Vašeho vyprávění jsem nabyl pocit, že je pro Vás aktivizace hodně důležitá…
To rozhodně ano. S pracovnicemi Centra seniorů se rozptýlím, popovídáme si, a je mi zas o hodně líp…

Za rozhovor poděkoval Oleg Kapinus

 

 

CO JE CENTRUM SENIORŮ:

Centrum seniorů je sociálně aktivizační služba pro seniory z Uherského Brodu a okolí. Jeho pracovníci nabízí seniorům, kteří se ocitnou z důvodu nemoci v izolaci a nemůžou si sami zajistit kontakt s okolím, pravidelné návštěvy. Služba je poskytována v domácnosti uživatele a zdarma. V rámci těchto návštěv společně vzpomínáme, cvičíme jemnou motoriku, paměť, pomáháme se orientovat v sociálních dávkách.  Můžeme se také společně pomodlit.

Pokud máte ve svém okolí někoho, o kom si myslíte, že by tuto službu potřeboval a uvítal, neváhejte se obrátit na pracovníky Centra seniorů.

Děkujeme Městu Uherský Brod, obcím Dolní Němčí, Horní Němčí, Bánov, Korytná a Strání za vyjádření podpory pro naši službu.

Kontakt:

Ing. František Bílek, Ph.D.

Vedoucí Centra seniorů

Mobil: 724 651 321
e-mail: frantisek.bilek@uhbrod.charita.cz