Fašankové veselí ve Slavkově

Fašankové veselí ve Slavkově

V duchu masopustního veselí jsme, v našem Charitním domě, prožili celý poslední týden před popeleční středou, která nás uvádí do liturgické postní doby, tedy do období přípravy na Velikonoce.

Začali jsme opravdu slavnostně a to mší svatou. Ta byla, jako každý měsíc, naší největší akcí. S hosty, kteří se u nás při této příležitostí scházejí, jsme po modlitbách poseděli u kávy a ochutnali tradiční pečivo s příznačným názvem „boží milosti“, které jsme si sami připravili podle jedné ze starých receptur. Ani o klasické koblihy nebylo v posledních dnech nouze. Dostávaly se k nám z kuchyní našich štědrých pracovnic a byly velmi dobré!

Ostatní lidové tradice i s „ fašankáry“ jsme si přiblížili i díky videozáznamům, kterých se dá sledovat celá řada. I my jsme si udělali pěknou přehlídku. Nejvíce nás potěšila bohatost moravských krojů a výběr z projekce našich nejznámějších dechových kapel. Spolu jsme si zazpívali i zavrtěli do taktu. A abychom s novou chutí vstoupili do svatopostního snažení, okoštovali jsme po kalíšku i trochu nefalšovaného vaječného koňaku. Tak jsme tedy vykročili do nadcházejících dní duchovní proměny po té, co jsme na vlastní kůži zakusili, že něco staré končí a nové začíná…